Tři otázky pro Uljanou Donátovou, autorku knihy Matka s ručením omezeným

Knižní novinky

Uljana Donátová není jen autorkou skvělých knih, pracuje také pro karlovarský filmový festival. Jak se jí dařilo v době, kdy se všechny akce musely odložit?

Červenec už pro vás dlouhá léta znamená vyvrcholení vaší práce pro karlovarský filmový festival. Loni se festival nekonal. Jak jste to prožívala? Co vám nejvíc chybělo? Na co jste nejvíc vzpomínala?

Bylo to samozřejmě trošku smutné, protože přes dvacet let je pro mě začátek července festivalový, ale v loňském roce jsme místo tradičního festivalu pořádali po celé republice přehlídku TADY VARY, což mi obvyklý pracovní rytmus přece jen trochu vynahradilo. Ale to setkávání s lidmi, s nimiž sdílíte nadšení a vášeň pro film ve stejném čase na stejném místě, je přece jen neopakovatelné. Ale zase jsem získala trochu času na psaní nové knížky.

Navštěvujete i vy v létě nějaké festivaly? Nebo jiné své oblíbené akce?

Vzhledem k tomu, že karlovarský festival sice obvykle v polovině července končí, ale naše práce nikoliv, tak jde spíše o kulturní akce v Praze. Mám moc ráda atmosféru letního divadla pod širým nebem, takže Letní shakespearovské slavnosti patří k tradici už několik let.

V polovině srpna vám vychází kniha Matka s ručením omezeným. Doporučila byste kromě ní našim čtenářkám nějaké své oblíbené knihy na dovolenou?

Doufám, že i moje knížky jsou dobré čtení na dovolenou. :-) Já osobně si na dovolenou plním čtečku, jak detektivkami – mám ráda ty od britského spisovatele Petera Maye, tak třeba humorem – moc ráda čtu Fredrika Backmana, jeho poslední knížka Úzkosti a jejich lidé mě moc pobavila.

Na novou knihu Uljany Donátové se můžete podívat na našem e-shopu.