Křest deníku S láskou, máma


Kristýna Janáčková vydala svou knižní prvotinu – interaktivní deník pro maminky nazvaný S LÁSKOU, MÁMA. Pár dní před Velikonocemi jsme knihu pokřtili na pražské Kampě.

Spousta lidí o Kristýně ví, že oběma svým dětem píše deníky. Její starší syn Luis jich má za osm let neuvěřitelných čtyřicet osm! Na jeho přání je Kristýna píše dál. Ukládá mu do nich fotky, památeční předměty, první ustřihnuté vlásky nebo například vstupenky. Spousta maminek se na Kristýnu již delší dobu obrací o radu, jak takové deníky uspořádat co nejlépe, a proto spatřil světlo světa deník S LÁSKOU, MÁMA. Jde o jakousi inspirativní šablonu, do které stačí vpisovat, vlepovat a odpovídat na otázky.

Kristýna zavzpomínala, jak deník vznikal…

„Jakmile se kvůli covidu podruhé zavřela divadla, říkala jsem si, že nemůžu jen tak ležet, že potřebuji tvořit. Možná i vzhledem k tomu, že jsem pod srdcem už nosila Elliota, přepadla mě dávná myšlenka vytvořit deník pro maminky. Oběma svým dětem totiž deníky píšu. Od početí každý den. Zaznamenávám do nich nejen jejich pokroky, zážitky a zkušenosti, ale taky svoje pocity, i ty méně radostné. Beru to jako takovou terapii. Starší Luis se už o deníky zajímá a chce si v nich občas číst. A jelikož mi spousta maminek psala, že by taky chtěly s deníky začít, ale nevědí jak, přemýšlela jsem, jak jim to usnadnit.

Do deníku S láskou, máma jsem vložila motivační otázky, které se zaměřují na důležité okamžiky dítěte a na jeho poprvé – od početí do konce první třídy. A nezapomínám ani na maminku, na její emoce a prožitky. Proto každá kapitola vždy končí dvoustránkou Dopis Tobě, která dává každé mamince prostor, aby děťátku sdělila, co má momentálně na srdci. A také je tu stránka Chvíle pro maminku, která patří jen mateřským pocitům. Samozřejmě nechybí ani místo na fotky, obrázky dítěte ï otisky ručiček a nožiček.

Původně měl deník vyjít 11. 11. 2021 na výročí mého oznámení, že jsem podruhé těhotná. Ale celosvětový problém s papírem vydání posunul. Nejdříve jsem to obrečela, krásné datum, ale pak jsem si řekla, že bude více času a klidu na jeho dokončení. Navíc vychází před Velikonocemi, na jaře, které je symbolem zrození, a tento deník je o zrození.“

Foto: Markéta Hanzlíková