ARCHITEKTURA RUKOU A OČIMA VĚRKY VYBÍRALOVÉ

Knižní novinky

Na počátku byl ambiciózní projekt pokrývající dějiny od pravěku po současnost a vyžadující stovky kreseb.

Věrka Vybíralová vytvořila s Michaelem Třeštíkem bohatě ilustrovanou knihu Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče, která bude ozdobou každé rodinné knihovny.  

Autor navázal na publikaci Umění vnímat umění, ale tentokrát si vytyčil mnohem náročnější cíl. Knihu pojal jako encyklopedii se spoustou obrazového doprovodu na míru. Věrka Vybíralová stála před obrovskou výzvou – vytvořit stovky ilustrací od Stonehenge po Tančící dům tak, aby čtenáře fascinovaly a zároveň napomohly pochopit obsah textu, který vysvětluje principy jednotlivých slohů i stavebních prvků. „Navrhli jsem členění knihy do čtyř barevných sekcí odlišujících jednotlivé éry. Barvy v nich procházejí vývojem. Pravěk začíná okrovou, která se ve starověkém Řecku rozzáří do žluté. Středověk je v odstínech zelené, renesance a baroko zrudne a k moderním stavbám sedí modré tóny,“ říká o konceptu knihy Věrka Vybíralová.

Čtenáři na jejích stránkách narazí na budovy z českých měst i ze zahraničí. Nechybí monumentální gotické katedrály, honosné renesanční paláce ani novodobá architektura. A jako bonus ilustrátorka přidala komiksově laděné obrázky dokumentující historii katedrály svatého Víta. Věrka Vybíralová použila originální techniku kombinující perokresby tuší s barevnými akvarely. Výsledkem jsou poutavé ilustrace, které drží pevnou linku a zároveň na stránkách knihy dýchají a vytvářejí trojrozměrný efekt. O tom, jak jde Věrce práce od ruky, se můžete podívat na jejích videích

„Knihu kromě pohledovek doprovází spousta schémat a půdorysů, což byl další level v mé tvorbě. Díky tomu jsem se dostala architektuře přímo pod kůži a do duše,“ dodává autorka, kterou nejvíce bavilo období baroka. „Mám k němu nejblíž už od dob studií, moje srdcovka je kostel svatého Mikuláše, který v knize také najdete.“

Ilustrátorka se v období, kdy celý svět zachvátila první vlna koronavirové pandemie, náročného úkolu zhostila s pečlivostí jí vlastní a objemnou zakázku zvládla precizně nakreslit za pouhý měsíc. „Když jsem říkal, kolik kreseb je do knihy potřeba, smáli se mi, že to v termínu nikdo nemůže zvládnout. Věrka Vybíralová to zvládla,“ ocenil její nasazení Michael Třeštík. 

O zakladatelce performance Dynamická Rychlokresba a autorce velkoformátových portrétů i storyboardů se už ví i ve světě. Letos Věrku Vybíralovou oslovilo České centrum v New Yorku, pro které vytvořila sérii komiksů. Kniha umění vnímat architekturu je projektem, kde mohla naplno rozvinout svůj talent.